Az Orion és környéke

Az Orion talán az egyik legszebb téli csillagkép az északi féltekén, de így szeptember végén a hajnali órákban, már szépen látható és megfigyelhető. Érdemes még megemlíteni a Bika (Taurus) csillagképet is néhány olyan látnivalóval, ami megéri a korán kelést, ha nem szeretnénk a fagyos téli estékig várni a megfigyelésükkel.
Ha Orion, akkor az Orion-köd (M42) az, ami elsőre mindenkinek eszébe jut. De az M42 felett közvetlenül ott az M43 felette pedig az NGC 1977. Már binokulárral is érdemes megfigyelni, de kis nagyításon bármilyen csillagászati távcsőben felejthetetlenül szép látvány benne a Trapézium-halmazzal! Kettőscsillagok, vagy többszörös rendszerek is találhatók itt, mint pl a Szigma Orionis vagy a STF 738 a Lambda Orionis, de a fényes Beta Orionis a Rigel is. Az Orion rejti a Láng-ködöt a Lófej-ködöt amik elsősorban már a fotózás kedvelőinek nyújtanak jó célpontot.
A Bika csillagképben az egyik legismertebb objektum az M45, a Plejádok vagy fiastyúk ami egy feltűnően fényes halmaz. A másik ismert és látványos halmaz a Hyadok, melynek egyik csillaga az Aldebaran. Számtalan kettős figyelhető meg a csillagképben, de az M1 (Rák-köd) is itt található...
Sok szépséget rejt az Orion és környezete, amiket sokáig lehetne sorolni, leírásokat közölni, ami ennek a kis bejegyzésnek nem célja. Ez csupán kedvcsináló egy őszi hajnali észleléshez.